REKLAM ALANI
3 Boyutlu Bismillâhirrahmânirrahîm Lafzi içeren Çalismalar

Bu sayfada 3 boyutlu Bismillâhirrahmânirrahîm lafzi içeren çalismalar bulacaksiniz. Kisaca "Besmele" olarak da isimlendirilen bu lafiz "Rahmân ve Rahîm olan Allah'in adiyla baslarim" anlamina gelir. Bu sözün biz Müslümanlar için önemi büyüktür. Çünkü bütün hayirli ve iyi islerin basinda söylenmesi Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselam tarafindan tavsiye edilmistir. O söyle buyurmustur: "Bismillâhirrahmânirrahîm ile baslamayan her isin bereketi kesiktir." Yüce Kitabimiz Kur'ân-i Kerim'in surelerinin basinda da besmele bulunur. Okunusunu duymak için buraya tiklayabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Sayfadaki Bu Dügmelere Tiklayarak Sunlari Yapabilirsiniz:
Begendiginiz eseri dostlariniza e-kart olarak gönderebilirsiniz. Begendiginiz eseri 800x600 veya 1024x768 boyutlarinda duvar kagidi olarak indirebilirsiniz.

ÇiZiMLER

BiLGi

Burada gördügünüz "Besmele" hat yazi çesitlerinden "Celi Talik" stilinde yazilmistir. Yazinin gövdesi altindan, arka plan ise renkli ag dokusundan yapilmis durumda. Hemen alttaki küçük resimlere tiklayarak Besmele'yi üç satir halinde yazilmis olarak benzer gövde ve arka planlar ile de görebilirsiniz:

 

Bu çalisma da yukaridaki ile ayni stil ve gövdeye sahip. Arka plan ise kirmizi ag dokusundan olusturulmus durumda. Hat levhalarinda Besmele genellikle tek satir olarak yazilir. Bazen ise burada görüldügü gibi Besmele'nin üç ana kismi alt alta gelecek sekilde yazilir. Böylece Allah'in (c.c.) üç ismi agizdan çikis sirasina göre alt alta yazilmis olur; yani: Allah, er-Rahmân, er-Rahîm. (Bazen de alttan üste dogru tersinden yazilir.) Alttaki resimlere tiklayarak bu çalismayi farkli renkte arka planlar ile görebilirsiniz:

   

Bu çalismada da Besmele altin bir dokuya ve mavi ag arka plana sahip. Alttaki resimlere tiklayarak bu çalismayi mavi renk gövdeli olarak görebilirsiniz:

 

Bu çalismada da "Besmele" altin bir gövdeye sahip. Arka planda ise üzeri turkuaz renkle boyanmis, islâm süsleme sanatlarina ait bir desen görüyorsunuz. Bu desene genel olarak "Semse" adi verilir. Sems Arapça'da günes demektir ve bu desen de ilk zamanlarda günes seklini andiran yuvarlak bir formda çizilmistir, dolayisiyla ismi buradan gelmektedir. Desen 16. yüzyildan sonra oval bir form ile de çizilmeye baslanmis ve bunlar da Semse adi altinda anilmaya devam edilmistir. Bu desen geçmiste ve günümüzde islâmi ilimlerle ilgili kitaplarin özellikle de Kur'ân-i Kerimlerin dis-iç kapaklarinin ve iç sayfalarinin süslenmesinde kullanilmistir. Ayrica cami iç duvarlarinin süslenmesinde, Türk seramiklerinde, elbise ve örtülerde de süsleme deseni olarak kullanilmistir. Özellikle kitap süslemelerinde kullanilan "Semse"nin ondan fazla çesidi olup; sadece boya veya sadece yaldiz, hem boya hem yaldiz kullanilarak yapilanlari ile gömme ve kabartma teknikleri kullanilarak yapilanlari da vardir. Buraya tiklayarak tarayici ile alinmis degisik "Semse" örnekleri görebilirsiniz.
Alttaki resimlere tiklayarak bu çalismayi mavi renk gövde ve Semse desenli beyaz arka plan ile de görebilirsiniz:

 

Bu çalismada "Besmele" altindan bir gövdeye sahip ve üç sira halinde yazilmis durumda. Arka plan ise karma pastel renklerden olusturulmus.

Yine altindan yapilmis bu Besmele mavi ebrulu bir arka plana sahip. Ebru, 500 yili askin bir geçmise sahip olan bir Türk-islâm sanatidir. Bu sanat Osmanli'dan bu yana hüsn-i hat sanati ile birlikte usta-çirak iliskisi içerisinde sürdürülmektedir. Basitçe anlatmak gerekirse, Ebru yapiminda isikta solmayan, asit içermeyen ve suda erimeyen dogal boyalar kullanilir. Çesitli alet ve teknikler kullanilarak su üzerine çesitli desenler çizilir ve sonra bu desen kagida geçirilir. Ebrularin çesitli türleri vardir ve ebrular yalniz baslarina tablo olarak, hüsn-i hat levhalarinda arka plan veya kenar süsü olarak, kitap iç kapaklarinda süs olarak kullanilirlar.
Bu çalismayi üç sira Besmeleler ile yapilmis olarak görmek için alttaki resimlere tiklayabilirsiniz.

 

Bu çalisma da mavi ebrulu bir arka plan ve altin gövdeli bir Besmele içeriyor. Arka plandaki ebru yukaridakinden biraz farkli. Bu çalismayi farkli formlarla görmek için alttaki resimlere tiklayabilirsiniz:

 

Bu çalismada altindan yapilmis Besmeleyi kirmizi ebru arka plan ile görüyorsunuz. Alttaki resimlere tiklayarak bu çalismayi degisik formlarda "turkuaz" ve "sari" ebrulu arka planlar ile de görebilirsiniz:

 

Burada gördügünüz çalisma hat yazi çesitlerinden "Divânî" stilde yazilmistir. Dokusu altindan, arka plani kirmizi agdan yapilmistir. Bu çalismayi "mavi ag arkaplan ile", "çerçeve içinde" ve "tahta doku, yesil ag arkaplan ile" görmek için alttaki resimlere tiklayabilirsiniz:

   

Yukaridaki ile ayni tarzda olan bu çalisma pastel renklerle olusturulmus bir gövdeye ve tek renk bir arkaplana sahip. Alttaki resimlere tiklayarak bu çalismayi "mavi granit" ve "tahta" dokularinda da görebilirsiniz:

 

Burada besmeleyi üç satir halinde yazilmis olarak görüyorsunuz. Yazinin dokusu tahtadandir.

Burada normal bir besmele çalismami görüyorsunuz. Tahtadan yapilmistir.

Burada yukaridaki çalismanin degisik bir kamera açisiyla yapilmisini görüyorsunuz.Bu sayfa hakkindaki duygu ve düsüncelerinizi buraya yazarak diger insanlarla paylasabilirsiniz:

Bu sayfayi begenmek ve paylasmak isterseniz buraya tiklayiniz:
Share

Facebook'taki özel sayfamizi begenmek ve toplulugumuza katilmak için buraya tiklayiniz:
- Sitemizin Bütün Bölümlerini Her Sayfada Bulunan Asagidaki Baglantilari Kullanarak Gezebilirsiniz -
E-kart ve Duvar Kagitlari Site Ana Sayfasi 3 Boyutlu Allah (cc) Lafizlari
Çiçek Resimleri Allah'in 99 ismi (Esmâ'ul Hüsnâ) 3 Boyutlu Hz. Muhammed (sav) isimleri
Manzara Fotograflari Klasik Hat Sergisi 1 | 2 | 3 | 4 | 3 Boyutlu Besmele Çizimleri
Dijital Motifler Sergisi 2 Boyutlu Çesitli Çizimler 3 Boyutlu Kelime-i Tevhidler
Türk Bayragi ve M.Akif Ersoy Eserleri islami E-kart ve Duvar Kagitlari 3 Boyutlu Çesitli Çizimler
40 Hadis-i Serif Eseri Projesi - - - Gençler için Seçme 40 Hadis Metni
RAMAZAN ÖZEL SAYFALARIMIZ
Ramazan Özel E-Tebrik Kartları Ramazan Özel Eserleri Slayt Gösterisi İngilizce-Arapça Slayt Gösterisi
Çiçek Resimleri Sergisi: | Versiyon I | - | Versiyon II         | - |         Mobil Duvar Kagidi Çiçek Resimleri: | Versiyon I | - | Versiyon II
Pembe Güller Kirmizi Güller Beyaz Güller Sari Güller Karma Güller Kirmizi Laleler Beyaz Laleler Sari-Kirmizi Lale Karma Laleler Çuha Çiçekleri
Hercai Menekse Afrika Meneksesi Kirmizi Sardunya Pembe Sardunya Katmer Sardunya Karma Sardunya Begonyalar Mine Çiçekleri Açelyalar Papatyalar
Yildiz Çiçekleri Sümbül-Ortanca Nilüfer-Petunya Küpe-Cam Güzeli Karanfil-Gelincik Gündüz Sefasi Zambak 1 - 2 - 3 Karma Çiçekler-1 Karma Çiçekler-2 Karma Çiçekler-3
- Manzara Fotograflari Kisminin Alt Sayfalari -
Bogaz Asya Bogaz Avrupa Eminönü Karaköy Besiktas Ortaköy Üsküdar Bursa Karadeniz
istanbul Civari Sultan Ahmet Beyazit Fatih Harem Yalova Gaziantep Mekke Medine
- Diger Linkler -
Site Haritasi E-posta - Bize Ulasin Ziyaretçi Mesajlari
Hizmetlerimiz Hakkimizda | Sitemize Link Vermek | - | Sitemize Reklam Vermek |
- Dil Seçimi ve Sitede Arama -
Arabic - Bulgarian - Chinese - Croatian - Czech - Danish - Dutch - English - Filipino - Finnish - French - German - Greek - Hebrew - Hindi - Indonesian - Italian - Japanese - Korean - Latvian - Lithuanian - Norwegian - Polish - Portuguese - Romanian - Russian - Serbian - Slovak - Slovenian - Spanish - Swedish - Turkish - Ukranian - Vietnamese - Türkçe Karakterleri Aç

Copyright © islamiSanat.net, Artislamic.com. 5846 Sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dahilinde, bu web sitesinin her hakki saklidir. Sitenin içerigini olusturan resim ve yazilarin internet üzerinde herhangi bir sekilde malzeme olarak kullanilmasi ve baska bir web sitesine aktarilmasi yasaktir. Bununla birlikte web sitesi olan ziyaretçiler, begendikleri eserlerden "en fazla bes tanesini", "eserler üzerinde hiçbir degisiklik yapmamak sartiyla" sitelerinde kullanabilirler. Bu sitenin içerigini olusturan resim ve yazilarin "ticaret" ve "-ücretsiz bile olsa- genele dagitim" gibi maksatlarla CD veya diger depolama araçlarina kaydedilmesi ve herhangi bir materyal üzerine baski ve kopyasinin yapilmasi yasaktir. Bununla birlikte ziyaretçiler, begendikleri resim ve yazilari yalnizca kendi "sahsî" ve "ticari olmayan" kullanimlari için kayit ortamlarinda saklayabilir, çiktisini alabilirler. Burada izin verilenler disindaki kullanimlar için islamiSanat.net Eserlerinin Kullanim ve Telif Sartlari yazisini inceleyiniz.


Bu sayfayi son yenileme tarihi: 16.Zilkade.1432 - 13.Ekim.2011

REKLAM ALANI