REKLAM ALANI
Klasik Hüsn-i Hat Eserlerinden Örnekler

Bu sayfada klasik hüsn-i hat eserlerinden çesitli örnekler göreceksiniz.

(Begendiginiz eserin üzerine tiklayarak onu e-kart olarak gönderebilirsiniz.)

REKLAM ALANI

ESERLER

BiLGi


Eserin içerigi: Hadis-i Serif ve Siir
Manasi: "Kolaylastirin, zorlastirmayin; sevdirin, nefret ettirmeyin."
Okunusu: "Yessirû velâ tu’assirû, bessirû velâ tuneffirû."
Hattat: Hamid Aytaç (1891-1982)
Hat Yazi Stili: Celi Divanî ve icazet Yazisi
Açiklama: Hz. Muhammed Aleyhisselam'in meshur hadislerinden birisidir ve sosyal hayatin birçok alani için geçerli bir ilkedir. O, ashabindan (dostlarindan) birini herhangi bir is için bir yere gönderince bu tenbihte bulunurmus.
Çalismanin alt kisminda bu hadis ile ilgili, Edebiyatçi Usûlî'ye ait dizeleri Osmanlica olarak görüyorsunuz.

Eserin içerigi: Hadis-i Serif ve Siir
Manasi: "insanlarin en hayirlisi, insanlara en faydali olanidir."
Okunusu: "Hayrun nâsi enfa’uhum linnâs."
Hattat: Hamid Aytaç
Hat Yazi Stili: Celi Ta'lik ve icazet Yazisi
Açiklama: Alt kisimda bu hadis ile ilgili Urfali Yusuf Nabî'ye ait su dizeleri Osmanlica olarak görüyoruz: "Hayr-i nâsa muradin ise vukûf, Hayr-i nâsin hadisin et iz’ân, Hayr oldur ki cümleden efzûn, Ola halk-i cihâne nef’-resân."

Eserin içerigi: Hadis-i Serif ve Osmanlica Tercümesi
Manasi: "Yapilan isler niyetlere göre degerlendirilir; herkesin niyet ettigi ne ise eline geçecek olan da odur."
Okunusu: "inneme’l a’amâlu binniyyât, ve innemâ likullimriin mâ nevâ."
Hattat: Hamid Aytaç
Hat Yazi Stili: Celi Sülüs ve icazet Yazisi
Açiklama: Çalismanin alt kisminda hadis-i serifin tercümesini Osmanlica olarak görüyorsunuz.
Bu meshur hadis dini ve dünyevi açidan önemli bir temel kurali haber vermektedir. islâm Hukukunda temel külli hukuk kurallarindan birisidir. Bazi islâm alimleri bu hadisi islâm inancinin dayandigi dört temelden biri kabul ederler.

Eserin içerigi: Hadis-i Serif
Manasi: "Mümin, komsusu aç dururken karnini doyurmaz."
Okunusu: "Lâ yesba’ul mu’minu duvne carihî."
Hattat: Hasan Çelebi
Hat Yazi Stili: Sülüs
Açiklama: islâm dininin komsu hakkina verdigi büyük önem bu hadiste görülmektedir. Bunun gibi daha birçok hadis vardir ki birkaç misal verecek olursak: "Komsusu aç iken tok yatan bizden degildir.", "(Vahiy melegi) Cebrail bana komsu hakkindan o kadar çok bahsetti ki, komsuyu komsuya varis kilacak zannettim."

Eserin içerigi: Hadis-i Serif
Manasi: "Cennet, annelerin ayaklari altindadir."
Okunusu: "Elcennetu tahte akdâmil ummuhât."
Hattat: Saim Özel
Hat Yazi Stili: Celi Sülüs
Açiklama: Hz. Muhammed Aleyhisselam'in anne ve baba ile ilgili birçok sözü vardir ki bu çalismadaki anne ile ilgili olanlarin en meshurlarindan birisidir. Peygamber Efendimiz bu sözü bir savasa giderken kendilerine katilmak üzere gelen bir gence söylemistir. Gencin yasli bir annesi oldugunu ögrenince ona:
"Sen git annene hizmet et; çünkü cennet annelerin ayaklari altindadir." buyurmustur. Böylece anneye sevgi ve hizmet görevinin, diger bütün sevgi ve görevlerden önce oldugunu ortaya koymustur.
Burada anne-baba ile ilgili su Kur’ân ayetini de vermeden geçmeyelim: "Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babaniza da iyi davranmanizi kesin bir sekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yaninda yaslanirsa, kendilerine "of!" bile deme; onlari azarlama; ikisine de güzel söz söyle. Onlari esirgeyerek alçakgönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: "Rabbim! Küçüklügümde onlar beni nasil yetistirmislerse, simdi de sen onlara (öyle) rahmet et!" diyerek dua et." (isra Suresi, Ayet: 23-24)

Eserin içerigi: Hadis-i Serif
Manasi: "Allah katinda en sevimli ev, içinde yetime ikram olunan evdir."
Okunusu: "inne ehabbel buyûti ilallâhi beytun fîhi yetiymun mukremun."
Hattat: Hasan Çelebi
Hat Yazi Stili: istifli Sülüs
Açiklama: islâm inancinin en önde gelen toplumsal özelliklerinden biri de yetimlere ve haklarina son derece önem vermis olmasidir. Yetimlerle ilgili birçok Kur’ân ayeti ve hadis mevcuttur. Bu çalismada da bu hadislerden birini görüyorsunuz.
Kendisi de bir yetim olarak büyümüs olan Hz. Muhammed Aleyhisselam, diger bazi hadislerinde "yetimin basini oksayan kisinin eli altindaki saçlar kadar günahinin affolacagini", "yetimin âhini almaktan ve onu aglatmaktan sakinilmasi gerektigini" de söylemistir. Kur’ân-i Kerim'de Yüce Allah, yetimlere iyi davranilmasini, onlarin isteklerini kendi isteklerinden önde tutmayi, onlari doyurmayi, onlar için harcama yapmayi, mallarinin idaresinde en güzel tutumu göstermeyi, rüsdlerine erince mallarini en güzel sekilde onlara vermeyi, haksizlik etmemeyi, onlara kötü muamele yapmamayi emretmis; yetimlere ikram edilmemesini ve onlarin ezilmesini yermis ve onlarin mallarini haksizlikla yiyenleri karinlarina ates doldurmus olanlara benzetmistir. islâm inancinin insanliga getirdigi veya yeniden üstüne basa basa hatirlattigi ilkelerden biri olan bu yetimleri koruma ilkesi tek basina, düsünen bir insan için islâm dininin hak din oldugunu anlamaya yeterlidir. Öyle ise bize düsen: "Rab olarak Allah'tan, din olarak islâm'dan, Peygamber olarak da Muhammed Aleyhisselam'dan razi oldum." demektir...

Eserin içerigi: Hadis-i Serif
Manasi: "Bes seyden önce bes seyi ganimet bil: Ölümünden önce hayatini, hastaligindan önce sagligini, mesguliyetinden önce bos zamanini, ihtiyarligindan önce gençligini, fakirliginden önce zenginligini."
Okunusu: "igtenim hamsen kable hamsin: Hayateke kable mevtik ve sihhateke kable sakamik ve ferâgake kable sugulik ve sebâbeke kable heramik ve ginâke kable fakrik."
Hattat: Saim Özel
Hat Yazi Stili: Nesih
Açiklama: insanoglunun kiymetini bilemedigi bes seye dikkatini çeken ve Hz. Muhammed Aleyhisselam'in "cevâmi'ul kelim" yani "az sözle çok seyi anlatma" özelligini gösteren bir hadis-i serif.

Eserin içerigi: Duâ
Manasi: "(En üst orta:) Rahmân ve Rahîm olan Allah'in adiyla baslarim. (Sag ve sol daire içi:) Allah Teâlâ'ya imân ettim (orta kisim) ve meleklerine, kitaplarina, peygamberlerine, âhiret gününe, kadere, hayrin ve serrin Allah'tan olduguna, (ortanin alti) öldükten sonra dirilmenin gerçek olduguna inandim. Ben sahitlik ederim ki Allah'tan baska ilah yoktur ve yine sahitlik ederim ki Muhammed onun kulu ve Resuludür."
Okunusu: "(En üst orta:) Bismillahirrahmânirrahîm. (Sag ve sol daire içi:) Âmentu billâhi te’âlâ (orta kisim) VE melâiketihi VE kutubihî VE rusulihî VE'lyevmil âhiri VE bil kaderi hayrihî VE serrihî minallahi te’âlâ, (ortanin alti) vel ba’sü ba’delmevti hakkun eshedu enlâ ilâhe illallâh ve eshedu enne Muhammeden ‘abduhû ve rasûluh."
Hattat: M. Halim Özyazici (1898-1964)
Hat Yazi Stili: Celi Sülüs ve Nesih
Açiklama: Bu eser 1956 senesinde yazilmistir ve su anda orjinali istanbul Topkapi Sarayi Yazi Salonu'nda bulunmaktadir. Orjinal boyutlari 43x54 cm'dir. Eserin en alt satirinda Arapça olarak icazet yazi stili ile hattatin imza cümlesi yer almaktadir ve manasi söyledir: "Bunu yazan Güzel Sanatlar Akademisi hat muallimi fakir Haci Mustafa Halim günahlarinin bagislanmasini diler."
Hattatlar bazen eserlerinin sonuna bu tür imzalar atarlar ve kendilerini "âciz", "fakir", "günahkâr" gibi sifatlarla niteleyerek tevâzu gösterirler.
Bu çalismada islâm inancinin temel taslarini görüyorsunuz. Buradaki yazilarin hepsine birden "Amentü" adi verilir. Çogu müslümanin ilk ezberledigii duâlardan birisi budur. Çünkü bu duâ, Müslüman kabul edilmek için söylenmesi gereken sözleri toplu halde içermektedir. Sanatçi bu çalismada, Türkçede "VE" anlamina gelen alti tane "VAV" harfi kullanmistir ki bununla hem islâm inancindaki "imânin alti sartina" isaret etmis, hem de esere ilginç ve güzel bir estetik vermistir.

Eserin içerigi: Hadis-i Serif ve Osmanlica Tercümesi
Manasi: "- Allah'a inandim - de ondan sonra da dosdogru ol."
Okunusu: "Kul âmentu billâhi festakim."
Hattat: Hamit Aytaç
Hat Yazi Stili: Celi Sülüs ve Nesih
Açiklama: Çalismanin alt kisminda bu hadisin anlamini Nesih hat stiliyle Osmanlica olarak yazilmis halde görmektesiniz.
Bu söz Hz. Muhammed Aleyhisselam'in dostlarindan Süfyan es-Sakafi'nin su sorusuna verdigi cevaptir: "Ey Allah'in Resulu! islâm hakkinda bana öyle bir söz söyle ki, senden baskasindan bu konuda birsey sormaya ihtiyacim olmasin." Bunun üzerine Resulullah Efendimiz bu cevabi vermistir.
Çalismadaki bu hadiste islâm inancinda çok önem verilen bir dengeyi görmektesiniz: Dogru davranislarin, herseyin yaraticisi ve sahibi olan Allah katinda deger bulmasi ve öbür dünyada karsiligini görmesi için öncelikle kisinin Allah'a iman etmis olmasi gerekmektedir. (Bu iman da zorunlu olarak içerisine Allah'in meleklerine, kitaplarina, peygamberlerine, ahiret gününe ve kadere inanmayi alacaktir. Zaten islâm inancini inceleyen Kelâm ilminde "Allah'a inanmak", "aslu'l usul" yani islâm inancinin sartlarinin temeli kabul edilmektedir. Bu temel olmazsa öbürleri de olmayacak, bu olursa digerlerini de gerekli kilacaktir.) Buna karsilik bir müslüman "Allah'a inandim" diyorsa bu imani ile uyusacak dogru davranislarda bulunmasi gerekmektedir; sadece "Allah'a inandim" demek fakat bu inancin gerektirdigi dogru davranislari göstermemek yeterli olmasa gerektir. Su Kur’ân ayeti de bu hadise yakin anlamdadir: "-Rabbimiz Allah'tir- deyip sonra da dosdogru yasayanlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir."

Eserin içerigi: Hadis-i Serif
Manasi: "Tehlikeyi dogrulukta görseniz de dogrulugu arastiriniz; çünkü kurtulus ancak ondadir."
Okunusu: "Taharrus sidka vein raeytum ennel helekete fiyhi, feinnennecâte fiyhi."
Hattat: Hasan Çelebi
Hat Yazi Stili: istifli Sülüs
Açiklama: Bu hadis ile yakin anlamli olan su Kur'ân ayetlerine de bakalim:
"Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutan, kendiniz, ana-babaniz ve akrabaniz aleyhinde de olsa Allah için sahitlik eden kimseler olun. (Haklarinda sahitlik ettikleriniz) zengin olsunlar, fakir olsunlar Allah onlara (sizden) daha yakindir. Hislerinize uyup adaletten sapmayin, (sahitligi) eger, büker (dogru sahitlik etmez), yahut sahitlik etmekten kaçinirsaniz (biliniz ki) Allah yaptiklarinizdan haberdardir."
"... Söz söylediginiz zaman, yakinlariniz dahi olsa adaletli olun, Allah'a verdiginiz sözü tutun."


Ne mutlu bunu basarabilen yigit insanlara!

Eserin içerigi: Hadis-i Serif ve Siir
Manasi: "Allah, insanlara acimayana merhamet etmez."
Okunusu: "Men lâ yerhamunnâse lâ yerhamuhullah."
Hattat: Hamid Aytaç
Hat Yazi Stili: Celi Talik ve Talik
Açiklama: Bu çalismada islâm inancinin insana verdigi degeri gösteren bir hadis görüyorsunuz. Alt kisimda bu hadis ile ilgili Ali Sir Nevai'ye ait su dizeleri de Osmanlica olarak görüyorsunuz: "Tenridin rahm eger tama' kilsan, Evvel olmak gerek sen ilge rahim, Her kim uluska rahm itmez, Ana rahm eylemez Rahîm ü Kerîm."


SONRAKi SAYFA
Bu sayfa hakkindaki duygu ve düsüncelerinizi buraya yazarak diger insanlarla paylasabilirsiniz:

Bu sayfayi begenmek ve paylasmak isterseniz buraya tiklayiniz:
Share

Facebook'taki özel sayfamizi begenmek ve toplulugumuza katilmak için buraya tiklayiniz:
- Sitemizin Bütün Bölümlerini Her Sayfada Bulunan Asagidaki Baglantilari Kullanarak Gezebilirsiniz -
E-kart ve Duvar Kagitlari Site Ana Sayfasi 3 Boyutlu Allah (cc) Lafizlari
Çiçek Resimleri Allah'in 99 ismi (Esmâ'ul Hüsnâ) 3 Boyutlu Hz. Muhammed (sav) isimleri
Manzara Fotograflari Klasik Hat Sergisi 1 | 2 | 3 | 4 | 3 Boyutlu Besmele Çizimleri
Dijital Motifler Sergisi 2 Boyutlu Çesitli Çizimler 3 Boyutlu Kelime-i Tevhidler
Türk Bayragi ve M.Akif Ersoy Eserleri islami E-kart ve Duvar Kagitlari 3 Boyutlu Çesitli Çizimler
40 Hadis-i Serif Eseri Projesi - - - Gençler için Seçme 40 Hadis Metni
RAMAZAN ÖZEL SAYFALARIMIZ
Ramazan Özel E-Tebrik Kartları Ramazan Özel Eserleri Slayt Gösterisi İngilizce-Arapça Slayt Gösterisi
Çiçek Resimleri Sergisi: | Versiyon I | - | Versiyon II         | - |         Mobil Duvar Kagidi Çiçek Resimleri: | Versiyon I | - | Versiyon II
Pembe Güller Kirmizi Güller Beyaz Güller Sari Güller Karma Güller Kirmizi Laleler Beyaz Laleler Sari-Kirmizi Lale Karma Laleler Çuha Çiçekleri
Hercai Menekse Afrika Meneksesi Kirmizi Sardunya Pembe Sardunya Katmer Sardunya Karma Sardunya Begonyalar Mine Çiçekleri Açelyalar Papatyalar
Yildiz Çiçekleri Sümbül-Ortanca Nilüfer-Petunya Küpe-Cam Güzeli Karanfil-Gelincik Gündüz Sefasi Zambak 1 - 2 - 3 Karma Çiçekler-1 Karma Çiçekler-2 Karma Çiçekler-3
- Manzara Fotograflari Kisminin Alt Sayfalari -
Bogaz Asya Bogaz Avrupa Eminönü Karaköy Besiktas Ortaköy Üsküdar Bursa Karadeniz
istanbul Civari Sultan Ahmet Beyazit Fatih Harem Yalova Gaziantep Mekke Medine
- Diger Linkler -
Site Haritasi E-posta - Bize Ulasin Ziyaretçi Mesajlari
Hizmetlerimiz Hakkimizda | Sitemize Link Vermek | - | Sitemize Reklam Vermek |
- Dil Seçimi ve Sitede Arama -
Arabic - Bulgarian - Chinese - Croatian - Czech - Danish - Dutch - English - Filipino - Finnish - French - German - Greek - Hebrew - Hindi - Indonesian - Italian - Japanese - Korean - Latvian - Lithuanian - Norwegian - Polish - Portuguese - Romanian - Russian - Serbian - Slovak - Slovenian - Spanish - Swedish - Turkish - Ukranian - Vietnamese - Türkçe Karakterleri Aç

Copyright © islamiSanat.net, Artislamic.com. 5846 Sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dahilinde, bu web sitesinin her hakki saklidir. Sitenin içerigini olusturan resim ve yazilarin internet üzerinde herhangi bir sekilde malzeme olarak kullanilmasi ve baska bir web sitesine aktarilmasi yasaktir. Bununla birlikte web sitesi olan ziyaretçiler, begendikleri eserlerden "en fazla bes tanesini", "eserler üzerinde hiçbir degisiklik yapmamak sartiyla" sitelerinde kullanabilirler. Bu sitenin içerigini olusturan resim ve yazilarin "ticaret" ve "-ücretsiz bile olsa- genele dagitim" gibi maksatlarla CD veya diger depolama araçlarina kaydedilmesi ve herhangi bir materyal üzerine baski ve kopyasinin yapilmasi yasaktir. Bununla birlikte ziyaretçiler, begendikleri resim ve yazilari yalnizca kendi "sahsî" ve "ticari olmayan" kullanimlari için kayit ortamlarinda saklayabilir, çiktisini alabilirler. Burada izin verilenler disindaki kullanimlar için islamiSanat.net Eserlerinin Kullanim ve Telif Sartlari yazisini inceleyiniz.


Bu sayfayi son yenileme tarihi: 16.Zilkade.1432 - 13.Ekim.2011

REKLAM ALANI