Reklam AlaniFatih-Harbiye Romani Özeti

Bu sayfada bir okul ödevim için hazirlamis oldugum, Peyami Safa'nin "Fatih-Harbiye" adli romaninin özetini bulacaksiniz. Alt soldaki küçük resim o ödev için hazirladigim kapaktir. Resmin üzerine tiklayarak diger kapak çalismalarimi da görebilirsiniz.

Benim hazirlamis oldugum ödev kapagi. Fatih-Harbiye'nin ilk baskisinin kapagi, istanbul 1931

Eserin bas kahramani Neriman lise yillarinda tanistigi ve yedi yildir birlikte oldugu dostu Sinasi'den gittikçe uzaklasmaya baslar.

Artik o Sinasi'nin ve çevresindekilerin tanidigi Neriman degildir. Giyimi, zevkleri, derslerine ve çevresine karsi tavirlari degismistir.

Dogu medeniyeti ve ona ait herseyden nefret etmekte, buna karsilik Bati medeniyeti ve ona ait herseye sevgi duymaktadir. Bu yüzden istanbul'da Batinin etkilerini en çok üzerinde tasiyan Beyoglu semtine karsi asiri bir sevgi duyar ve her firsatta evlerinin bulundugu Fatih'ten tramvaya binerek oraya dolasmaya gider.

Bu arada konservatuarin Bati Müzigi Bölümü ve Beyoglu'ndan tanistigi zengin aile çocugu Macit ile arkadas olur. Macit onun gözünde Batiyi ve medeniligi temsil eden bir gençtir. Bu yüzden ona karsi bir sevgi duyar.

Hatta Neriman birgün Sinasi'ye yalan söyleyerek Macit ile bulusmaya gider. Fakat Sinasi bu yalanin farkina varir ve aralari iyice bozulur.

Birgün Macit Neriman'i zengin insanlarin katilacagi büyük bir baloya davet eder. Neriman da bu baloya katilmayi çok istemektedir. Baloya gitmeye izin alabilmek ve gerekli parayi temin edebilmek için, son zamanlarda degisen tavirlarindan dolayi kendisine kizmakta olan babasi Faiz Bey'in gözüne girmeye çalisir. Uzun konusmalarin ardindan Faiz Bey, Sinasi ile birlikte gitmeleri sartiyla baloya gitmesine izin verir.

Bunun üzerine Neriman baloda giyecegi bir elbise almak için Beyoglu'na gider. Dönüste dayisinin evine ugrar. Fakat burada dayisinin kizlarindan dinledigi bir olay Neriman'in hayatini degistirir.

Olay sudur: "Fakir bir Rus gitaristle yasayan bir Rus kizi, az parayla yasamak kendisine agir geldigi için onu terkederek, tanistigi zengin bir Rum ile evlenir. Fakat bu zenginlik içindeki hayatta eskisinden çok daha mutsuz olur. Bu hayattaki herseyi ve çevresindeki insanlarin davranislarini basit ve yapmacik bulur. Pisman olarak tekrar fakir Rus gitariste döner. Fakat adam kendisini kabul etmez. Buna dayanamayan Rus kizi intihar eder."

Neriman dinledigi bu olayla kendi hayati arasinda büyük bir benzerlik bulur. Gittigi yolun yanlis oldugunu, mutlu olmak için sadece paranin ve medeniyetin yeterli olmadigini, iç huzurun da gerektigini anlar.

Balodan da, Macit'ten de vazgeçer. Dogu medeniyeti ürünü oldugunu düsünerek nefretle bir kenara birakmis oldugu udunu tekrar eline alir. Sinasi ile de en kisa zamanda evlenmeyi kabul eder.

Artik Neriman, babasi Faiz Bey ve Sinasi mutsuz geçen günlerin ardindan nihayet huzurlu günlerine dönmüslerdir.


Reklam Alani
Bu sayfa hakkindaki duygu ve düsüncelerinizi buraya yazarak diger insanlarla paylasabilirsiniz:

Bu sayfayi begenmek ve paylasmak isterseniz buraya tiklayiniz:
Share

Facebook'taki özel sayfamizi begenmek ve toplulugumuza katilmak için buraya tiklayiniz:
- Sitemizin Bütün Bölümlerini Her Sayfada Bulunan Asagidaki Baglantilari Kullanarak Gezebilirsiniz -
E-kart ve Duvar Kagitlari Site Ana Sayfasi 3 Boyutlu Allah (cc) Lafizlari
Çiçek Resimleri Allah'in 99 ismi (Esmâ'ul Hüsnâ) 3 Boyutlu Hz. Muhammed (sav) isimleri
Manzara Fotograflari Klasik Hat Sergisi 1 | 2 | 3 | 4 | 3 Boyutlu Besmele Çizimleri
Dijital Motifler Sergisi 2 Boyutlu Çesitli Çizimler 3 Boyutlu Kelime-i Tevhidler
Türk Bayragi ve M.Akif Ersoy Eserleri islami E-kart ve Duvar Kagitlari 3 Boyutlu Çesitli Çizimler
40 Hadis-i Serif Eseri Projesi - - - Gençler için Seçme 40 Hadis Metni
RAMAZAN ÖZEL SAYFALARIMIZ
Ramazan Özel E-Tebrik Kartları Ramazan Özel Eserleri Slayt Gösterisi İngilizce-Arapça Slayt Gösterisi
Çiçek Resimleri Sergisi: | Versiyon I | - | Versiyon II         | - |         Mobil Duvar Kagidi Çiçek Resimleri: | Versiyon I | - | Versiyon II
Pembe Güller Kirmizi Güller Beyaz Güller Sari Güller Karma Güller Kirmizi Laleler Beyaz Laleler Sari-Kirmizi Lale Karma Laleler Çuha Çiçekleri
Hercai Menekse Afrika Meneksesi Kirmizi Sardunya Pembe Sardunya Katmer Sardunya Karma Sardunya Begonyalar Mine Çiçekleri Açelyalar Papatyalar
Yildiz Çiçekleri Sümbül-Ortanca Nilüfer-Petunya Küpe-Cam Güzeli Karanfil-Gelincik Gündüz Sefasi Zambak 1 - 2 - 3 Karma Çiçekler-1 Karma Çiçekler-2 Karma Çiçekler-3
- Manzara Fotograflari Kisminin Alt Sayfalari -
Bogaz Asya Bogaz Avrupa Eminönü Karaköy Besiktas Ortaköy Üsküdar Bursa Karadeniz
istanbul Civari Sultan Ahmet Beyazit Fatih Harem Yalova Gaziantep Mekke Medine
- Diger Linkler -
Site Haritasi E-posta - Bize Ulasin Ziyaretçi Mesajlari
Hizmetlerimiz Hakkimizda | Sitemize Link Vermek | - | Sitemize Reklam Vermek |
- Dil Seçimi ve Sitede Arama -
Arabic - Bulgarian - Chinese - Croatian - Czech - Danish - Dutch - English - Filipino - Finnish - French - German - Greek - Hebrew - Hindi - Indonesian - Italian - Japanese - Korean - Latvian - Lithuanian - Norwegian - Polish - Portuguese - Romanian - Russian - Serbian - Slovak - Slovenian - Spanish - Swedish - Turkish - Ukranian - Vietnamese - Türkçe Karakterleri Aç

Copyright © islamiSanat.net, Artislamic.com. 5846 Sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dahilinde, bu web sitesinin her hakki saklidir. Sitenin içerigini olusturan resim ve yazilarin internet üzerinde herhangi bir sekilde malzeme olarak kullanilmasi ve baska bir web sitesine aktarilmasi yasaktir. Bununla birlikte web sitesi olan ziyaretçiler, begendikleri eserlerden "en fazla bes tanesini", "eserler üzerinde hiçbir degisiklik yapmamak sartiyla" sitelerinde kullanabilirler. Bu sitenin içerigini olusturan resim ve yazilarin "ticaret" ve "-ücretsiz bile olsa- genele dagitim" gibi maksatlarla CD veya diger depolama araçlarina kaydedilmesi ve herhangi bir materyal üzerine baski ve kopyasinin yapilmasi yasaktir. Bununla birlikte ziyaretçiler, begendikleri resim ve yazilari yalnizca kendi "sahsî" ve "ticari olmayan" kullanimlari için kayit ortamlarinda saklayabilir, çiktisini alabilirler. Burada izin verilenler disindaki kullanimlar için islamiSanat.net Eserlerinin Kullanim ve Telif Sartlari yazisini inceleyiniz.


Bu sayfayi son yenileme tarihi: 5.Subat.2010

REKLAM ALANI