Reklam Alani"Yalniziz" Romani Özeti

Bu sayfada bir okul ödevim için hazirlamis oldugum, Peyami Safa'nin "Yalniziz" adli romaninin özetini bulacaksiniz. Alt soldaki küçük resim o ödev için hazirladigim kapaktir. Resmin üzerine tiklayarak diger kapak çalismalarimi da görebilirsiniz.

Benim hazirlamis oldugum ödev kapagi.

Roman üç bölümden olusmaktadir:

Birinci bölümde evin güzel kizi Selmin annesine ve dayilarina karsi oyunlar oynar, dolaplar çevirir. Onlara adini söylemedigi bir erkek ile gayr-i mesru iliskide bulundugunu söyler. Fransa'ya gidecek ve orada çocugunu doguracaktir. Selmin'in bu oyunlari ve baba adayini söylememesi üzerine annesi Mefharet fenaliklar geçirir ve o erkegin kim oldugunu ögrenmeye çalisir. Fakat bunu bir türlü ögrenemeyince, çesitli olaylarin da etkisiyle kendi kardesi, Selmin'in dayisi ve romanin baskahramani Samim'den süphelenir.

Mefharet bir ara küçük kardesi Besim ile beraber Samim'in odasina girip onun hatira defterini okurlar. Samim bu defterde Simerenya adinda kurdugu hayali bir dünyadan ve askindan bahsediyordur. Mefharet bu kisinin kizi Selmin oldugu düsüncesinde diretir. Besim ise öyle olmadigina ablasini inandirmaya çalisir.

Sonunda Selmin'in amacina ulasmak için nisanlisi ile birlikte kendilerine bir oyun oynadigini ve Samim'in sevgilisinin de kizi yasinda biri oldugunu anlarlar.

ikinci bölümde Samim ile Meral'in aski anlatilmaktadir. Samim, Meral'i sevmekte, hep onu düsünmektedir. Meral ise Samim'den gizli oyunlar ve kirli iliskiler içinde bulunmaktadir. Ayrica Feriha isimli, okul siralarinda iken barlara düsmüs ve sonra da kendisinden çok yasli bir adamla Fransa'ya gitmis bir arkadasina özenmekte, onun fikirlerini ve hareketlerini dogru bulmaktadir. Abisi ve Samim'in o kadinla görüsmesini yasaklamalarina ragmen yine onun yanina gidip, onunla beraber Fransa'ya gitme planlari kurmaktadir. Sonunda Samim, Meral'in oynadigi oyunlari anlar ve onu terk eder.

Üçüncü bölümde Meral Fransa'ya gidip, Feriha'nin yaptigi gibi yasli bir adamla evlenmek için pasaport islemlerine baslamistir. Bunu ögrenen abisi Ferhat, kesinlikle izin vermeyecegini, böyle yaptigi takdirde zaten hasta olan babasinin daha kötülesmesine sebep olacagini ve aile sereflerini düsürecegini söyler. Gitmemesi için basina gözcü dikip hep onu gözetleyecegini belirtir. Bunun üzerine Meral o gece evden kaçma karari alir. Hazirlanip çikmak üzereyken kapinin kilitli oldugunu görür; anahtari da bulamaz. Kapiyi açmaya çalisirken gürültüsüne abisi uyanir ve onu odasina kilitler. Odasinda sikintidan içmek istedigi sigarasini yakmak isterken bir kaza sonuncu çarsafi tutusur ve Meral yanarak korkunç bir sekilde ölür.

Bu olayin gerçeklestigi saatlerde, Meral'in annesi, ayni zamanda da Samim'in eski metresi olan ve Meral'in babasiyla ayrilmis olduklarindan dolayi baska bir evde Meral'in dadisiyla birlikte yasayan Necile, dadi ile beraber tuhaf ruh halleri içinde Meral'in ölümünü hissetmektedirler. Meral'in evine telefon ettiklerinde onun öldügünü ögrenirler. Korktuklarindan dolayi Samim'i yanlarina çagirirlar. Samim geldiginde Necile'yi kalp spazmi geçirerek ölmüs halde bulur. Ve Samim'in bu yalnizligi içinde roman sona erer.


Reklam Alani
Bu sayfa hakkindaki duygu ve düsüncelerinizi buraya yazarak diger insanlarla paylasabilirsiniz:

Bu sayfayi begenmek ve paylasmak isterseniz buraya tiklayiniz:
Share

Facebook'taki özel sayfamizi begenmek ve toplulugumuza katilmak için buraya tiklayiniz:
- Sitemizin Bütün Bölümlerini Her Sayfada Bulunan Asagidaki Baglantilari Kullanarak Gezebilirsiniz -
E-kart ve Duvar Kagitlari Site Ana Sayfasi 3 Boyutlu Allah (cc) Lafizlari
Çiçek Resimleri Allah'in 99 ismi (Esmâ'ul Hüsnâ) 3 Boyutlu Hz. Muhammed (sav) isimleri
Manzara Fotograflari Klasik Hat Sergisi 1 | 2 | 3 | 4 | 3 Boyutlu Besmele Çizimleri
Dijital Motifler Sergisi 2 Boyutlu Çesitli Çizimler 3 Boyutlu Kelime-i Tevhidler
Türk Bayragi ve M.Akif Ersoy Eserleri islami E-kart ve Duvar Kagitlari 3 Boyutlu Çesitli Çizimler
40 Hadis-i Serif Eseri Projesi - - - Gençler için Seçme 40 Hadis Metni
RAMAZAN ÖZEL SAYFALARIMIZ
Ramazan Özel E-Tebrik Kartları Ramazan Özel Eserleri Slayt Gösterisi İngilizce-Arapça Slayt Gösterisi
Çiçek Resimleri Sergisi: | Versiyon I | - | Versiyon II         | - |         Mobil Duvar Kagidi Çiçek Resimleri: | Versiyon I | - | Versiyon II
Pembe Güller Kirmizi Güller Beyaz Güller Sari Güller Karma Güller Kirmizi Laleler Beyaz Laleler Sari-Kirmizi Lale Karma Laleler Çuha Çiçekleri
Hercai Menekse Afrika Meneksesi Kirmizi Sardunya Pembe Sardunya Katmer Sardunya Karma Sardunya Begonyalar Mine Çiçekleri Açelyalar Papatyalar
Yildiz Çiçekleri Sümbül-Ortanca Nilüfer-Petunya Küpe-Cam Güzeli Karanfil-Gelincik Gündüz Sefasi Zambak 1 - 2 - 3 Karma Çiçekler-1 Karma Çiçekler-2 Karma Çiçekler-3
- Manzara Fotograflari Kisminin Alt Sayfalari -
Bogaz Asya Bogaz Avrupa Eminönü Karaköy Besiktas Ortaköy Üsküdar Bursa Karadeniz
istanbul Civari Sultan Ahmet Beyazit Fatih Harem Yalova Gaziantep Mekke Medine
- Diger Linkler -
Site Haritasi E-posta - Bize Ulasin Ziyaretçi Mesajlari
Hizmetlerimiz Hakkimizda | Sitemize Link Vermek | - | Sitemize Reklam Vermek |
- Dil Seçimi ve Sitede Arama -
Arabic - Bulgarian - Chinese - Croatian - Czech - Danish - Dutch - English - Filipino - Finnish - French - German - Greek - Hebrew - Hindi - Indonesian - Italian - Japanese - Korean - Latvian - Lithuanian - Norwegian - Polish - Portuguese - Romanian - Russian - Serbian - Slovak - Slovenian - Spanish - Swedish - Turkish - Ukranian - Vietnamese - Türkçe Karakterleri Aç

Copyright © islamiSanat.net, Artislamic.com. 5846 Sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dahilinde, bu web sitesinin her hakki saklidir. Sitenin içerigini olusturan resim ve yazilarin internet üzerinde herhangi bir sekilde malzeme olarak kullanilmasi ve baska bir web sitesine aktarilmasi yasaktir. Bununla birlikte web sitesi olan ziyaretçiler, begendikleri eserlerden "en fazla bes tanesini", "eserler üzerinde hiçbir degisiklik yapmamak sartiyla" sitelerinde kullanabilirler. Bu sitenin içerigini olusturan resim ve yazilarin "ticaret" ve "-ücretsiz bile olsa- genele dagitim" gibi maksatlarla CD veya diger depolama araçlarina kaydedilmesi ve herhangi bir materyal üzerine baski ve kopyasinin yapilmasi yasaktir. Bununla birlikte ziyaretçiler, begendikleri resim ve yazilari yalnizca kendi "sahsî" ve "ticari olmayan" kullanimlari için kayit ortamlarinda saklayabilir, çiktisini alabilirler. Burada izin verilenler disindaki kullanimlar için islamiSanat.net Eserlerinin Kullanim ve Telif Sartlari yazisini inceleyiniz.


Bu sayfayi son yenileme tarihi: 5.Subat.2010

REKLAM ALANI