Reklam AlaniMai ve Siyah Romani Özeti

Bu sayfada bir okul ödevim için hazirlamis oldugum, Halit Ziya Usakligil`in "Mâi ve Siyah" adli romaninin özetini bulacaksiniz. Alttaki küçük resim o ödev için hazirladigim kapaktir. Resmin üzerine tiklayarak diger kapak çalismalarimi da görebilirsiniz.

Romanin bas kahramani Ahmet Cemil, Mülkiye Mektebi`nin son sinifina geçtigi yil babasi ölür. Bunun üzerine annesinin ve kiz kardesi ikbal`in geçimini saglamak onun üzerine düser.

Okul siralarindan beri edebiyata asiri tutkusu vardir. Askerî Rüstiye`den bu yana en yakin arkadasi olan Hüseyin Nazmi`nin de tesvik, yardim ve tavsiyeleriyle; kendi gayretiyle ögrenmis oldugu iyi Fransizcasiyla çevirilere baslar. Bu isi yeterli görmemesi üzerine ek isler arar ve "Mir`-at-i Suûn" adli bir gazetede is bulur. Bu gazeteye girebilmek kendisini çok mutlu etmistir.

Daha sonra bir ek is daha bulur ve aksamlari zengin bir ailenin çocuguna ders vermeye baslar. Artik evlerinin geçimi düzene girer, hatta ona göre zengin olmaya baslarlar.

Ahmet Cemil`in en büyük hayellerinden biri, edebiyat dünyasinda çok iyi taninan, ünlü bir yazar olmaktir. Bu konuda bir sürü hayal kurar. Bu hayellerine bagli olarak kafasinda, kendisini ünlü yapabilecek bir eser sekillendirmeye baslar.

Bu arada, gazetede saydigi, sevdigi kisilerden biri olan Ahmet Sevki Efendi, yine çalistigi gazetenin sahibi olan Tevfik Efendi`nin, oglu Vehbi`ye bir es aradigini söyler. Ahmet Cemil kiz kardesini verecegi bu adamin durumunu yeterince arastirmadigi halde, yapilan görüsmeler sonucunda anlasmaya varilir ve ikbal, Vehbi ile evlendirilir. Ahmet Cemil, kardesinin evlenmesinden dolayi bir sikinti duyar ve enistesine bir türlü isinamaz.

Ahmet Cemil bir gün en yakin arkadasi Hüseyin Nazmi`nin uzun süredir görmedigi kiz kardesi Lâmiâ ile karsilasir ve ona âsik oldugunu anlar. Bu olay onu eserine yogunlastirir ve bir an önce bitirme istegi dogurur.

Bu sirada, gazete sahibi Tevfik Efendi felç olur. Bunun üzerine oglu, ayni zamanda Ahmet Cemil`in enistesi, Vehbi gazeteye gelir ve yönetimi ele alir.

Ahmet Cemil ve arkadaslari önceleri korkmalarina ragmen, bir müddet sonra Ahmet Cemil bundan memnun olmaya, hatta enistesine sevgi duymaya baslar. Artik Ahmet Cemil bas yazar ve bir miktar para vererek gazeteye yeni makineler alinmasini saglamis küçük bir ortak olmustur.

Birgün Ahmet Cemil eserini bitirmeyi basarir. Arkadasi Hüseyin Nazmi`nin evinde yapilacak ve devrin önemli ediplerinin de hazir bulunacagi bir partide eserin okunmasina karar verilir. Nihayet o gün Ahmet Cemil eserini okur ve herkes tarafindan begenilir. Orada bulunanlarin hepsi kendisini tebrik eder. Hatta Lâmiâ bile bir firsatini bulup, gizlice, eserin sonuna "Tebrik ederim ....." yazar ve Ahmet Cemil de bunun farkina vararak mutlu olur.

Bu mutluluk içinde yasarken, bir gün annesi ona enistesi hakkinda hos olmayan seyler anlatir. Artik enistesinin kötü bir insan oldugunun iyice farkindadir. Birgün bir gazetede, onu kiskanan ve kendisine hep düsman olan kötü arkadasi Râci tarafindan yazilmis, kendisini ve eserini yerden yere vuran bir yazi çikar. Bunun gazetesini kötü yönde etkileyecegini düsünen enistesi, bas yazarligi baska birisine verir ve Ahmet Cemil ile aralari iyice açilir. Bir aksam evde bu konuda çikan bir tartismada enistesi, hamile karisi ikbal`in karnina tekme atar. Bunun üzerine bebek düser ve ikbal de ölür.

Bir süre sonra Hüseyin Nazmi`den, Lâmiâ`yi bir subaya verdiklerini ve Lâmiâ`nin da bunu istedigini ögrenir.

Artik Ahmet Cemil`in hayatta sarilabilecegi hiçbir umudu kalmamis, annesi hariç herseyini kaybetmistir. Her zaman hayallerinin esiri oldugu için kendisine kizar, edebiyatla ilgi herseyden tiksinir hale gelir ve eserini yakar.

O andan itibaren, kendisine bütün bu acilari yasatan bu sehirde yasayamayacagini anlar ve Osmanli`nin uzak bir vilayetine gitmek üzere annesiyle birlikte istanbul`u terkederler...


Reklam Alani
Bu sayfa hakkindaki duygu ve düsüncelerinizi buraya yazarak diger insanlarla paylasabilirsiniz:

Bu sayfayi begenmek ve paylasmak isterseniz buraya tiklayiniz:
Share

Facebook'taki özel sayfamizi begenmek ve toplulugumuza katilmak için buraya tiklayiniz:
- Sitemizin Bütün Bölümlerini Her Sayfada Bulunan Asagidaki Baglantilari Kullanarak Gezebilirsiniz -
E-kart ve Duvar Kagitlari Site Ana Sayfasi 3 Boyutlu Allah (cc) Lafizlari
Çiçek Resimleri Allah'in 99 ismi (Esmâ'ul Hüsnâ) 3 Boyutlu Hz. Muhammed (sav) isimleri
Manzara Fotograflari Klasik Hat Sergisi 1 | 2 | 3 | 4 | 3 Boyutlu Besmele Çizimleri
Dijital Motifler Sergisi 2 Boyutlu Çesitli Çizimler 3 Boyutlu Kelime-i Tevhidler
Türk Bayragi ve M.Akif Ersoy Eserleri islami E-kart ve Duvar Kagitlari 3 Boyutlu Çesitli Çizimler
40 Hadis-i Serif Eseri Projesi - - - Gençler için Seçme 40 Hadis Metni
RAMAZAN ÖZEL SAYFALARIMIZ
Ramazan Özel E-Tebrik Kartları Ramazan Özel Eserleri Slayt Gösterisi İngilizce-Arapça Slayt Gösterisi
Çiçek Resimleri Sergisi: | Versiyon I | - | Versiyon II         | - |         Mobil Duvar Kagidi Çiçek Resimleri: | Versiyon I | - | Versiyon II
Pembe Güller Kirmizi Güller Beyaz Güller Sari Güller Karma Güller Kirmizi Laleler Beyaz Laleler Sari-Kirmizi Lale Karma Laleler Çuha Çiçekleri
Hercai Menekse Afrika Meneksesi Kirmizi Sardunya Pembe Sardunya Katmer Sardunya Karma Sardunya Begonyalar Mine Çiçekleri Açelyalar Papatyalar
Yildiz Çiçekleri Sümbül-Ortanca Nilüfer-Petunya Küpe-Cam Güzeli Karanfil-Gelincik Gündüz Sefasi Zambak 1 - 2 - 3 Karma Çiçekler-1 Karma Çiçekler-2 Karma Çiçekler-3
- Manzara Fotograflari Kisminin Alt Sayfalari -
Bogaz Asya Bogaz Avrupa Eminönü Karaköy Besiktas Ortaköy Üsküdar Bursa Karadeniz
istanbul Civari Sultan Ahmet Beyazit Fatih Harem Yalova Gaziantep Mekke Medine
- Diger Linkler -
Site Haritasi E-posta - Bize Ulasin Ziyaretçi Mesajlari
Hizmetlerimiz Hakkimizda | Sitemize Link Vermek | - | Sitemize Reklam Vermek |
- Dil Seçimi ve Sitede Arama -
Arabic - Bulgarian - Chinese - Croatian - Czech - Danish - Dutch - English - Filipino - Finnish - French - German - Greek - Hebrew - Hindi - Indonesian - Italian - Japanese - Korean - Latvian - Lithuanian - Norwegian - Polish - Portuguese - Romanian - Russian - Serbian - Slovak - Slovenian - Spanish - Swedish - Turkish - Ukranian - Vietnamese - Türkçe Karakterleri Aç

Copyright © islamiSanat.net, Artislamic.com. 5846 Sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dahilinde, bu web sitesinin her hakki saklidir. Sitenin içerigini olusturan resim ve yazilarin internet üzerinde herhangi bir sekilde malzeme olarak kullanilmasi ve baska bir web sitesine aktarilmasi yasaktir. Bununla birlikte web sitesi olan ziyaretçiler, begendikleri eserlerden "en fazla bes tanesini", "eserler üzerinde hiçbir degisiklik yapmamak sartiyla" sitelerinde kullanabilirler. Bu sitenin içerigini olusturan resim ve yazilarin "ticaret" ve "-ücretsiz bile olsa- genele dagitim" gibi maksatlarla CD veya diger depolama araçlarina kaydedilmesi ve herhangi bir materyal üzerine baski ve kopyasinin yapilmasi yasaktir. Bununla birlikte ziyaretçiler, begendikleri resim ve yazilari yalnizca kendi "sahsî" ve "ticari olmayan" kullanimlari için kayit ortamlarinda saklayabilir, çiktisini alabilirler. Burada izin verilenler disindaki kullanimlar için islamiSanat.net Eserlerinin Kullanim ve Telif Sartlari yazisini inceleyiniz.


Bu sayfayi son yenileme tarihi: 5.Subat.2010

REKLAM ALANI